MOJE POVÍDKY...aneb už nechci psát do šuplíku

"Zločin v Paradise Place"

Publikováno 01.09.2015 v 19:17 v kategorii POVÍDKY, přečteno: 101x

...detektivka
Je polovina srpna, floridská sezóna je v plném proudu a luxusní bytová rezidence Paradise Place na Marco Island vzhůru nohama. V jednom z bytů totiž došlo k násilnému trestnému činu – tak alespoň nález mrtvého muže popsala policejní seržantka Kate Coleová, která teď se teď snaží dovolat novému kolegovy. „Sakra, proč to nebere! To, že je u nás novej neznamená, že si může dělat, co chce“ zamručela nevrle. A právě v té chvíli její nový parťák dorazil „Nazdárek, já jsem Jimmy Johns, ten novej a omlouvám se, ale celý město je děsně zasekaný“. Kate ho jenom přejela pohledem „No dobře, ale teď už prosím vás pojďte nahoru, to tělo tady v tom horku nemůže zůstat dlouho“


Mrtvý ležel uprostřed luxusního obývacího pokoje, rovně natažený, ruce volně podél těla, jenom v hlavě mu zela obrovská díra - tak velká, že vlastně přišel o téměř celou horní část lebky i s vlasy. Neznámému muži mohlo být něco kolem šedesáti či pětašedesáti, byl velmi dobře oblečen, což předem vylučovalo vloupání nějakého pobudy. „Už se podařilo zkontaktovat majitele bytu?“ zeptala se Kate kolemjdoucího kolegy. „Zatím bohužel ne, ale místní vrátný tvrdí, že je to nějaká Amara Mendoza, prý modelka nebo co, dneska tu byla dopoledne a kolem půl desáté opustila dům“ „A kde, je ten vrátný?“ zaječela Kate. „Venku, madam, udělalo z toho nevolno“ Kate s Jimmym v patách se okamžitě rozběhla před dům, Vrátného našla hned, seděl před strážním domkem celý hroucený. Už se do něj chystala pořádně obout, když tu se k ní muž otočil „Proboha Jeffe, co tady děláš?“ vykřila překvapením. „No co by, vrátného“ hlesl postarší prošedivělý muž.“Ty, král ulice si se nechal naverbovat na takovou zodpovědnou práci“ nepřestávala se divit Kate. „Ano, protože mi to tam na ulici nedělalo na stará kolena dobře“ zafňukal mužík. „A taky už nepiju, a tady mám všechno i postel na přespání“ kňoural dál. „Vy ho znáte?“ dostal se konečně ke slovu poručík Johns. „Ano, tento pán se jmenuje Jefferson Simonds a tady u nás je znám spíš z ulice s kloboukem před sebou“ vysvětlovala Kate. „Ale my teď snad vyšetřujeme vraždu“ pravila rázně dál. „Tak nám milý Jeffe pověz všechno, co víš“ otočila se zpět k rozklepanému staříkovi. „Ale já toho moc nevím, snad, že madam Mendozová dneska odcházela dost pozdě, obvykle odchází kolem osmé a vrací se až ráno po třetí hodině, ale dneska odcházela a bylo skoro deset večer. To vím přesně, protože její soused pan Gordon Niesmith vracel dcerku její matce,víte oni jsou rozvedení. A on si sem tu malou docela často bere. No a ta malá zlobila a utekla na chodbu, no a právě v tu chvíli vyšla ven ta zmalovaná fuchtle Mendozová, ksicht měla opatlanej nějakým bahnem nebo co a pěkně zostra se na tu maličkou rozkřikla. Naštěstí včas zasáhla její matka. Pak byl chvíli klid a někdy kolem desátý ta fuchtle vyrazila ven. Sama a zmalovaná snad ještě víc než obvykle. A pak se nedělo vůbec nic, než mě vzbudil ten alarm“. Vyprávěl překotně Simonds. „A tohle všechno ti máme věřit, člověku, který nevydržel střízlivej snad ani hodinu“ nervózně zatřepala hlavou Kate. „Prosím, věřte mi, já už nepiju a hlavně všechno tohle je natočený, společné prostory sledují kamery ve dne i v noci a všechno se ukládá. A určitě tam bude i ten chlap na balkóně“ ospravedlňoval se Jeff. „Jakej chlap zase?“ vybuchla Kate. „Ale kolegyně, to není profesionální“ uklidňoval ji Jimmy. „Tohle chce klid a jistý odstup a především ty nahrávky“ pokračoval dál klidným tónem. „Jen pojďte, můžu vám to ukázat třeba hned“ řekl Jeff, který viditelně pookřál.


Poté je uvedl do malého strážního domku, chvíli se přehraboval v počítači a kupodivu onen inkriminovaný záznam bez problémů našel „Tady to je“ řekl klidně. A opravdu – na záznamu byl jasně vidět vysoký štíhlý muž, jak stojí na balkóně bytu číslo 418 a klidně pokuřuje doutník. Na sobě měl jen luxusní pánský župan a pantofle. Po celou dobu se choval velice klidně a nenuceně, tedy až do doby, než se kamera stočila na jeho obličej – v tom okamžiku zajel do bytu jako nůž do másla. A dál už byla jen noc a tma. Žádná další známka pohybu nebo čehokoliv podezřelého. „Ty záznamy si samozřejmě vezmeme k odbornému prozkoumání“ pravila Kate důležitě. „A ty Jeffe, do ukončení vyšetřování neopouštěj město, a pokud to bude možné, dál sleduj veškeré dění tady v tom luxusním hnízdečku. A kdyby se cokoliv dělo hned mi zavolej“ dodala a podala Jeffovi svoji navštívenku.


Teď bylo nejdůležitější zjistit totožnost mrtvého a především tajemného muže na balkóně. Jako prvního se podařilo identifikovat mrtvého - ukázalo, že se jedná o Theodora Morrisona renomovaného právníka těch nejbohatších, jehož doménou byla především dědická řízení, rozvody a tak podobně. Co však pohledával v bytě výstřední modelky, se prozatím zjistit nepodařilo. Zato byli vyslechnuti soused madam Mendozové a jeho bývalá žena - Američanka japonského původu Li-Jang žijící v New Yorku, jejíž čtyřletá dcerka May-Ling nechtěně v oné ženě vyvolala neadekvátní záchvat zuřivosti. Li – Jang vše přesně potvrdila místnímu vyšetřovateli „ Ano, ta maškara vyběhla ven jako čert z krabičky a hned začala řvát jako šílená, což May-Ling samozřejmě strašně vyděsilo a také to co měla to ženská na obličeji“ horečně vyprávěla Li – Jang. Co měla Amara Mendozová na obličeji už tak dokonale popsat nedokázala. „Snad nějakou hodně silnou pleťovou masku“ uvažovala Li, ale na víc si už nevzpomněla.

Nejtěžším úkolem se ukázala identifikace muže na balkóně, a to především proto, že na kamerách nebyl zaznamenán jeho obličej. Poručík Johns se kvůli tomu několikrát vrátil na místo činu, vždy se však vracel bez kloudného výsledku, pouze tím popudil a rozčílil Amaru Mendozovou, která byla vzteky bez sebe – její byt byl totiž zapečetěn a ona se musela dočasně uchýlit do hotelu. Její záchvaty vzteku odnášel především Jeff, který pak neustále volal Kate a celý zoufalý prosil „Už to skončete a zbavte mě tý baby“. Kate i Jimmy se snažili, seč mohli, ale kýžený výsledek se stále nedostavoval. Trvalo to téměř dva, než se poručík Johns naposledy vrátil do rezidence. Tentokrát ji obešel zvenčí a zjistil, že je tu celkem dvanáct bytů, pěkně rozdělných na polovinu, ve vnitrobloku se nachází velký bazén a další vymoženosti a především každý z bytů měl balkón a u každého balkónu bylo umě skryté bezpečnostní požární schodiště – takové malé skládací. „Tak tudy vede cesta“ mumlal si Jimmy a zkusmo vytáhl schodiště u bytu číslo 418 a hbitě vyšplhal nahoru. Z balkónu to bylo do obývacího pokoje přímou cestou pár kroků. Jimmy se spokojeně usmál a vracel se stejnou cestou dolů. Když schůdku ukládal, všiml si, že přímo pod nimi povaluje jakýsi papírek. Sehnul se tedy a lístek ze země sebral a zjistil, že to co drží v ruce je navštívenka na jméno Dennis Clemens.


A byla tato navštívenka, která posunula vyšetřování kupředu. Na Dennnise Clemense sice vyšetřovatelé nenarazili, ale podařilo se jim objevit jeho bratra Zacka, který žil přímo na Marco Island a živil se jako lovec krabů.

V době jejich návštěvy ho zastihli na jedné z jeho lodí, kde zrovna čistil klece na kraby. Když zjistil, co jsou Kate a Jimmy zač a proč ho vyhledali, nebyl zrovna nejsdílnější „Jestli hledáte Dennise, tak máte smůlu, můj nevlastní bratr Dennis je už dobrejch vosum let po smrti“ bručel ten halama hrubým hlubokým hlasem. „ A ani před tím sme si nebyli moc blízko, každej sme si žili po svém“ pokračoval hromotluk. „Něco jste snad přece jen měli společného?“ zeptala se opatrně Kate. „ Jediná věc co nás spojovala, byla naše máti, ale ta už je taky dlouho v pánu“ odvětil Clemens. „A brácha se po pohřbu definitivně pomát“ pokračoval Clemens dál. „To jako po psychické stránce?“ nechápavě se zeptal Jimmy. „Tak nějak, jeho povaha byla najednou úplně jiná a chování taky, no a pak jednoho krásnýho dne beze stopy zmizel a asi před rokem sem ho nechal prohlásit za mrtvého“ vysvětloval Clemens. Kate i Jimmy byli touto novinou viditelně zaskočeni. „A na základě čeho jste učinil tak závažné rozhodnutí?“ zeptala se opatrně Kate. „Na základě bezvýsledného policejního pátrání“ suše odpověděl Clemens. „ Nikde nenašli sebemenší stopy, ani votisky prstů, tak jsem to vodpískal no“ zabručel ještě. Kate i Jimmy byli stále hodně zaražení „Tak vám tedy prozatím děkujeme a nashledanou“ řekli rozpačitě na rozloučenou.


Celou cestu zpět nepřestával Jimmy vrtět hlavou, a pořád dokola opakoval„ Jak mám tady tomu rozumět? Jak se mohla navštívenka člověka, který je osm let po smrti dostat do té zatracené rezidence?“ Na jeho otázky neměla dopověď ani jinak výřečná a vševědoucí Kate. A tak jen křečovitě svírala volant a upřeně sledovala cestu před sebou a pak s sebou náhle prudce trhla „A co ten právník, ten Morrison, v jeho kanceláři přece musí stále být záznamy o klientech“ řekla docela klidně.

A udeřila pověstný „hřebíček na hlavičku“, protože záznamy v bývalé kanceláři doktora Morrisona stále ještě byly, sekretářka Marta Vandermeerová je ještě nestihla zabalit do jedné z velkých beden, které byly rozložené po celé kanceláři. Návštěvou policie nebyla moc nadšená, ale vyslechnout se nechala v klidu se šálkem kávy v ruce. „ Ano, ovšem, že si vzpomínám na pana Clemense, byl to velice solidní zákazník, vždy chodil vzorně ustrojený a také byl velmi milý a pozorný, jednoduše skutečný gentleman“. „A jste si jistá, že to byl opravdu pan Dennis Clemens, máme totiž informace, že tento pán má být již osm let po smrti“ tázala se překvapená Kate. „Jistě, že to byl on, zanechal nám zde důležité listiny, k platbě používal šeky jednoho renomovaného finančního podniku a zde je jeho nová navštívenka“ odpověděla nazlobeně slečna Vandermeerová a podávala Kate povědomě vypadající kartičku. Byla zcela totožná s tou, kterou našel Jimmy u požárního schodiště.


„Tak vám pěkně děkujeme“ zamručela Kate a již téměř na odchodu náhle vyhrkla „ A jste si jistá, že pan Clemens byl opravdu muž!“ Jimmy jen nevěřícně zíral. Slečna Vandermeerová si významně posunula brýle na nose a bez zaváhání odpověděla „I tuto informaci vám mohu potvrdit, neboť jsem nedopatřením shlédla intimní partie pana Clemense, při jeho poslední návštěvě došlo k náhlému výpadku proudu, šla jsem je tedy nahodit jističe, příslušná skříňka se nachází v malé místnosti v bezprostřední blízkosti pánských toalet. Bohužel jsem netušila, že se tam nachází pan Clemens a v momentě, kdy se světla znovu rozsvítila, ukázal se mi v plné kráse a věřte mi, že za takové nádobíčko by se nemusel stydět ani pornoherec“. Vychrlila ze sebe ta seriózní dáma bez sebemenšího projevu nervozity v hlase. Kate a Jilmy se nezmohli ani na slůvko rozloučení a z kanceláře utekli jak malé děti.

I když byla výpověď Morrisonovy sekretářky poněkud překvapivá, jedno bylo od té chvíle jisté – Dennis Morrison BYL NAŽIVU! Proto se Jimmy zaměřil přímo na rodinu Clemensových. To co zjistil, bylo nadmíru zajímavé - bratři Clemensové toho skutečně neměli příliš společného, Zack byl vždy spíše drsoň, Dennis jeho pravý opak až u své matky vyvolal přesvědčení, že je transsexuál a nutně potřebuje projít celou tou strastiplnou procedurou, která by vedla k jeho proměně v ženu. Matka ho v tom všemožně podporovala, na rozdíl od jeho bratra, který jím opovrhoval. Došlo až tak daleko, že mu po své smrti na případnou operaci odkázala všechny své úspory, které tomuto účely v žádném případě neposloužily. A k tomu všemu, se Dennisův vztah vyhrotil natolik, že byl nucen odejít a odešel rád a rád byl nepochybně i jeho bratr, který nejenže Dennise nikdy nehledal, ale neváhal ho prohlásit za mrtvého pouhý rok od jeho odchodu! Důvod podivného jednání obou bratrů byl zatím jaksi v mlze.


Netrvalo dlouho a Kate přišla s další zajímavou informací, která se tentokrát týkala otce bratrů Clemensových. Pan Orson Clemens byl navzdory těžké nemoci stále naživu a v současné době se nacházel ve speciálním luxusním centru pro těžce nemocné seniory. Pobyt tam mu zpříjemňoval fakt, že nemusel myslet na peníze, těch měl skutečně nadmíru, však se také celý život pohyboval ve světě obchodu, na burze a tak podobně. A ještě jedna věc tu byla – jediná osoba, která ho chodila pravidelně navštěvovat, byl jeho mladší syn DENNIS CLEMENS! Potvrdily to ošetřovatelky z centra a synovu péči vychválily až do nebes. A zde se poprvé objevil určitý motiv – peníze.


Napadlo to Kate, která tehdy poprvé vyslovila domněnku „Co, když ONA není ONA, ale ON!“ Jimmy jí v té chvíli vůbec nerozuměl „Jak to prosím tě myslíš?“ zeptal se nechápavě.“Nedělej, že mi nerozumíš Jimmy“ kroutila hlavou Kate. „Ale já ti vážně nerozumím“ vedl dál svou Jimmy. „Tak já ti to tedy vysvětlím – jde mi o tu bláznivou modelku, o Amaru Mendozovou. Prověřovala jsem ji snad stokrát, ale v žádné modelingové agentuře tohle jméno nefiguruje a ani nikde jinde. Začíná to vypadat, že je falešné. Jenomže včera na mě najednou vyskočilo v celé své kráse ve spojení s jedním pochybným podnikem, kde provozují travesty show. Jmenuje se to Little Black Cat.“ „Aha, už začínám pomaličku chápat“ prohlásil Jimmy po tomto Kateině výkladu. „ A je mi jasné, že teď budeš chtít do toho podniku jít“ zašklebil na Kate přes stůl „Přesně tak“ usmála se seržantka.


U Malé černé kočičky je přivítal sám majitel notně posílený alkoholem „Jo Amarka, to je kus“ blábol „Naše největší hvězda“ mlel dál. „Laskavě si nechte ty kecy, pane Nessi, to nás nezajímá. Nám jde o to, jak dlouho u vás Amara pracuje a vůbec jaká je“ přerušil ho Jimmy. „ Jaká by byla - úžasnááá“ zafuněl mu do obličeje opilý Ness. „ A makat chodila skoro každou noc, že prej potřebuje prachy pro fotříka nebo co“ zamumlal ještě Ness. „Děkujeme, to nám prozatím stačí pane Nessi“ ozvala se Kate „Jenom se ještě zeptám, jestli tu je Amara právě teď“ „Kdepak, ta chodí až po vosmý“ zamručel opilec a v ten samý moment usnul v kožené pohovce. „Tak to my si pro ni tedy přijdeme v osm“ zašeptala ještě Kate.


Po osmé skutečně dorazili a nebylo to lehké zatýkání. Amara se bránila jako šílená, sprostě křičela a kopala kolem sebe. Nakonec byla přemožena a odvezena na policejní služebnu. Teď sedí ve vyšetřovací místnosti a zlostí je stále bez sebe. „Aboslutně nechápu, proč mě tady držíte, je to jasné protiprávní jednání proto požaduji svého právníka“ ječela vztekle. „To už nepůjde, on je totiž po smrti, ale to vy dobře víte, tak přestaňte hrát to trapné divadlo, pane Dennisi Clemensi“ opřela se do ní rázně Kate. „Nevím, o čem to mluvíte, jmenuji se Amara Mendozová, jsem modelka u agentury Blue Moon a žádám o přidělení právníka, do té doby vám už neřeknu ani slovo.“ Vztekala se dál Amara. „Tak dost, hra skočila Dennisi!“ vložil se do toho Jimmy „ Takže pěkně sukni dolu a kalhoty nahoru!“ zavelel „A rychle!“ zařval „Máme tady totiž čerstvou zprávu, nechali jsme znovu prohledat to tvoje luxusní hnízdečko a našla se tam dvojitá skříň – v jedné části oblečení pro Amaru a v druhé pro Denise, spousta lejster a taky ten ovladač, kterým jsi otáčel kamery“ „To není možné, ten krám sem hodil do moře!“ vykřikla Amara tedy teď už vlastně usvědčený Dennis. „Dennisi Clemmensi, zatýkám vás pro vraždu Theodora Morrisona“ oficiálně oznámila Kate „Vaše hra opravdu skončila. A byla to hodně špinavá hra. Jste skutečně mistrný manipulátor a bezcitný člověk, který neváhal citově vydírat vlastní matku báchorkami o transsexualitě a vymámit z ní její úspory, které jste pak utratil za luxusní byt, kde byl nájem tak vysoký, že jste byl nucen se ponižovat v pofiderní show jen, abyste se nemusel uskromnit. A co se skromnosti týče tak je vám úplně cizí, a to natolik, že jste odmítl i nabídku vlastního bratra na společné podnikání v rybolovu, pro vás po vašem odchodu neváhal prohlásit za mrtvého. Vám prostě špinavá práce nevoněla, a tak jste raději hrál tu hnusnou hru dál a zaměřil svou pozornost na svého umírajícího otec, jehož nenavštěvoval milující syn, ale hyena čekající na mršinu. Ano, tak jste choval k vlastnímu otci - jeho stav vás nezajímal ani v nejmenším – vy jste jen čekal na jeho smrt!“ hromovala Kate. „Pak vás náhle odhalil váš právník a pravděpodobně odmítl ve vaší hře dál pokračovat, tak jste mu prorazil lebku první věcí, která vám tehdy přišla pod ruku, nechal jste ho v odemčeném bytě a nastavil alarm tak, aby spustil až o půl noci. Předtím jste si ještě dal na balkóně doutníček, což byl zásadní chyba.“ Hromovala Kate. Jimmy ji jen pohladil po hlavně a zavolal službu, aby Dennise odvedla. Ve dveřích se Clemens ještě krátce otočil, jakoby chtěl něco říci, ale neřekl nic, jen líčidla na jeho tváři se pomalu rozpouštěla v pramíncích potu.


Svůj trest si Dennis Clemens odpykává v dobře střežené věznici, z peněz svého otce neviděl nikdy ani cent – pan Orson je odkázal dětské nemocnici v Miami a služná sumička zbyla i na Zacka Clemense, aby mohl dál pokračovat ve svém „krabím podnikání“.Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?